Güneş Panelleri

Güneş panelleri atmosferden gelen güneş ışınlarını direkt olarak DC elektrik enerjisine çevirirler. Güneş panelleri üretildikleri güce göre sayısı değişen Monokristal, Polikristal, Amorphous vd. fotovoltaik hücre yapılarında üretilmektedir. Fotovoltaik hücreler yarı iletken malzemeden üretilmektedirler. Güneş ışığı bu maddeler tarafından absorbe edildiği zaman, elektronlar bağlı bulundukları atomlardan ayrılarak madde içinde serbest kalırlar ve böylece bir elektrik akımı oluşur. Elde edilen enerji regülatörler vasıtasıyla regüle edilerek çeşitli tiplerdeki bataryalara depo edilir. Depo edilen bu enerji DC enerji istendiğinde direk, AC enerji istendiğinde DC/AC çevirici inverterler vasıtasıyla (AC) 220 Volt’a çevirilerek kullanılır.

Bir güneş hücresinin performansı verimi ile ölçülmektedir. Aldığı enerjinin yüzde kaçını kullanılabilir elektriğe dönüştürdüğü verimi belirleyen en önemli parametredir. Ancak belli dalga boylarındaki ışık elektriğe dönüştürülebilir, geri kalan büyük miktar hücreyi oluşturan madde tarafından ya emilmekte ya da yansıtılmaktadır. Bundan dolayı günümüzde tipik bir güneş hücresinin verimi %15 civarındadır, yani aldığı enerjinin sadece altıda birini elektriğe çevirmektedir.

Tüm solar paneller alüminyum çerçeveli olarak üretilmektedir. -40ºC ve +85ºC dereceler arasında sorunsuzca çalışmakta olan güneş panellerinin korozyon ve UV ışınlarına karşı özel koruması vardır. Anti reflektif özel yüzeyi ile maksimum güneş ışığı absorbe edilmekte ve yansımalar önlenmektedir. Seri ve paralel bağlamalarla istenilen DC voltaj ve akım (12-24-48V DC) elde etmek mümkün olmaktadır.

Güneş Paneli Şeması

Güneş Panelleri