Solar Şarj Regülatörleri

Solar Modüllerden elde edilen enerjinin bataryalara depolanması için şarj regülatörleri kullanılmaktadır.Güneş panellerinde oluşan voltaj güneşin gün içindeki durumuna göre değiştiği için Şarj regülatörleri olmadan, batarya şarjları yapılamaz, şarj regülatörleri, enerjinin regüle edilmesi ve batarya şarj durumun kontrolü için kullanılmaktadır.Üzerlerindeki mikrokontrolör ve yazılım sayesinde güneşe,bataryalara ve yük durumuna bakarak sistem için en ideal çalışma modunu otomatik olarak seçerler.Bu yazılımlar çok karmaşık Algoritmalar içerirler. Dijital veya led göstergeli olarak üretilen şarj regülatörleri, güneş panelleri ve bataryalardaki voltaj-akım kontrolünü yapar. Bataryaların o anki durumuna göre 3 şarj modundan uygun olanı seçip bataryaların şarj olmasını sağlayarak bataryaların uzun ömürlü olmasına yardımcı olur.

Burada program, akünün kapasitesine ve ömrüne göre kendini ayarlamaktadır. Şarj durumu tüm ayar ve kumanda fonksiyonlarında esas alınır. Regülatörlerin başlıca görevi akünün optimal olarak şarjını sağlamaktır.Solar şarj regülatörü alanındaki yeniliklerden birisi de şarj durumu hakkında bilgi veren gösterge elemanlarıdır. Bunlarda birkaç adet led diyod ve 16 karakter LCD bulunmaktadır.

Sistemim her türlü hava koşulunda güvenilir ve problemsiz çalışması gerekmektedir. Bu nedenle sistemde kullanılacak enerji akışının denetlenmesi ve sistemde kullanılan cihazların zarar görmesini yada hatalı ölçüm yapılmasının engellemesi gerekmektedir. Sistem çıkış gerilimlerinin, kısa devre, yanlış bağlama,aşırı yük akımı düşük akü gerilimi yada panel arızları gibi durumlarda sistemi denetleyecek, olası problemlere karşı sistemi koruyacak ve bu problemleri kullanıcıya iletebilecek bir sistem kullanmaktadır. Tüm bunları yerine getiren sistem şarj regülatörüdür.

Şarj regülatörleri DC olarak özellikle solar modüllerden gelen enerjinin bataryalara depolanmasında kullanılacağı için 12Volt /24Volt /48 Volt ve 6A den 150A olarak üretilmektedir. Şarj regülatörleri standart güçlerde olduğu gibi ayrıca gerektiğinde özel güçlerde de üretilmektedir.

Şarj regülatörleri kullanılırken solar modül bağlantısına dayalı olarak modül DC voltajı ile ile aynı olacak şekilde ve modül Amper gücüne göre kullanılmalıdır.

Solar Şarj Regülatörü

Solar Şarj Regülatörü

DPE SOLAR Şarj Regülatörü Teknik Özellikleri

Sistem voltajı 12V DC
PV akımı 10A max.
Yük akımı 10A devamlı ve 15A  30 saniye için
Sıcaklık aralığı -20ºC …….+50ºC
Şarj Geriliminin Sıcaklık aralığı <30ºC den küçük sıcaklıkta 24mV/ºC
>30ºC den büyük sıcaklıkta 36mV/ºC
Sıcaklık Sensörü LM335 harici (pil kelepçe üzerine montajlı)
Şarj Döngüsü I Uo U Uo=2saat için 14.4V U=13,8V
Derin Şarj Koruma 11,5V da yükte kesinti
Yeniden bağlama voltajı Yeniden yük 12,6V’dayken
Yüksek gerilim koruma 16V dan yüksek değerde yükü kesmek
Şarj Döngüsü periyodu 1 gün
PV’den gerilimi kesmek 23,5V
Boyutlar 120 X 95 mm
Yazılım Sahibi Dünya Prestij Elektronik
Pil ters bağlantı koruma Serilerin içindeki diyot aküyle birlikte
ECR Programlama Jumper tarafından PCB üzerinde (4 mümkün ayarı)
J0 da ECR yok
J1 70   Ah 100 Wh/gün
J2 100 Ah 200 Wh/gün
J3 120 Ah 400 Wh/gün
ECR ledin ön tarafında (3) Üst led 100% orta led 66% alt led 33%
ECR titreşim yada korna 33% aşamada 10 saniyede bir ses
ECR reset tanımlama gt;5 saat PV-voltaj yok (gece) yeniden yükleme sonrası 0,25saat gün ışığı
Doğruluk Ölçümü 2%
Alarm sistem bağlayıcı 1x BAT
1X titreşim                                                       1X COAX giriş çıkış
Şarj sistem bağlayıcı 1x PV
1x BAT
2x yükleme (paralel)     1x sıcaklık sensörü
Energy Consumption <5mA
IP sınıflandırma IP44 (konut kapalı oldugunda)
Çürümeye karşı koruma PCB ‘nin kalın kaplaması.